Translate

2026. június 23., kedd

Gyümölcsleves fagyi

Azért ez a furának tűnő megnevezés, mert nemrégiben vettünk egy zacskó fagyasztott gyümölcsleves alapot (alma, szilva, meggy, sárgabarack, ribizli), aztán nem csináltunk gyümölcslevest.

Elővettem egy avokádót (környezettudatossági okokból nagyon ritkán veszünk, de nem száműztük teljesen), beletettem a húsát egy késes aprítógépbe, rászórtam a gyümölcsleves alapot, tettem hozzá egy kis steviát, öntöttem bele egy kis kókusztejet (sűrű, konzerves), és bekapcsoltam  a gépet.
Addig tartottam bekapcsolva, amíg fagyiállagúre olvadt a fagyott gyümölcs, és már bele is kanalaztam a fagyis poharainkba.

Leírni hosszabb, mint megcsinálni, és a finomságán kívül a költségtakarékossága sem mellékes. 



2026. június 21., vasárnap

Ropogós fasírt lencséből és csicseriborsóból

 A mai ebédünk egy része lencse-csicseriborsó-csicseriborsóliszt-teljes kiőrlésű kifli-magyaros fűszerek összetételű fasírt. A hüvelyes+gabona=fehérjekomplettálás, tehát a kifli (gabona) miatt komplett fehérje. Ha nincs csicseriborsó liszted, használhatsz búzalisztet is „kötőanyagként”.

Emellett előnye a hüvelyesekből készült ételeknek:

·         magas fehérjetartalom,

·         magas rosttartalom,

·         lassú szénhidrát-felszívódás,

·         kedvező ásványianyag tartalom (vas, magnézium, kálium, cink és folsav, a lencse különösen jó folsav- és vastartalmú),

·         alacsony a telítettzsír-tartalom, koleszterin nincs benne,

·         ééééés, még fenntarthatóbb is, mivel a hüvelyesek előállítása általában kisebb környezeti terheléssel jár, mint a húsé, így kedvezőbb lehet a víz- és földhasználat szempontjából is.


 

Hozzávalók (25 db fasírt lett belőle):

·         1 bögre lencse, puhára főzve, leszűrve

·         40 dkg főtt csicseriborsó (ez most konzerv volt, de szoktam azt csinálni, hogy nagyobb adag csicseriborsót beáztatok, kuktában megfőzöm, majd szétporciózva lefagyasztom)

·         1 db (teljes kiőrlésű kifli) vízbe áztatva, kifacsarva

·         2-3 evőkanálnyi csicseriborsóliszt (ha nincs, jó búzaliszt is)

·        

·         1 tk. fűszerpaprika (én füstöltet használtam)

·         őrölt bors

·         3 cikk zúzott fokhagyma

·         a sütéshez egy nagyon kevés olaj

Mindezt (az olaj kivételével) egy krumplitörővel összetörhetjük, és alaposan összekeverhetjük, de én lusta és kényelmes vagyok, ezért csak a csicseriborsó felét törtem krumplitörővel, a többit egy késes aprítógépben összezúztam, azt követően kevertem össze az egészet. Így nem lesz teljesen pépes, sőt néhány csicseriborsószem egészben is marad.
A masszát vizes kézzel kigombócoztam, ellapítva berakosgattam egy tepsibe, lefújtam olajjal (repce-olíva keveréket használok), de ha nincs spriccelőd, akkor egy ecsettel kenjél mindkét oldalára egy kicsit.
Hőlégkeverésben 180 fokon (ez alsó-felső sütés esetében 200 fok) kb. 25 perc alatt piros, ropogósra sütöttem.



2026. május 22., péntek

Félórás vegán ebéd

 Amikor reggel felébredsz, majd rájössz, hogy a fagyasztóból kivett feliratozatlan étel nem vegán,, és tudod, alig félórád van, hogy rittyents valamit...

Pl. ezt.


Előveszel egy bögre kuszkuszt, megsózod, felöntöd két bögre vízzel. Amíg ázik, felkockázol egy hagymát. Köménnyel, fokhagymával, sóval elkezded párolni, öntesz rá egy löttyintés szójaszószt, belekockázol két sárgarépát, párolod, felöntöd egy doboz felkockázott paradicsommal, majd belecsíkozol egy marék spenótot. Amíg összefőzöd, átmented a laptopodra a képeket, aztán beleöntesz a lábasba egy leszűrt vörösbabkonzervet, összerotyogtatod, kiszedsz egy adagot lefényképezni, azt a képet is is átmented a gépre, és kéééééész....
Gyorsan elmosogatsz (ez most rövidebb idő, mint kipakolni, bepakilni a lejárt mosogatógépet), és már futhatsz is a vonathoz.

A többi kép:






2026. április 26., vasárnap

Majdnem szezonális leves

Nagyon várom, hogy elinduljon a kosárszezon a Panoráma Ökokertnél, nagyon hiányoznak már a csütörtöki fecsegések az átvételkor és nagyon hiányoznak maguk a zöldségek is.
Szerencsére ezt a várakozást megkönnyítették Kingáéek azzal, hogy az utóbbi hetekben ott vannak az Új Városi Piacon. Így szerdán délután gyönyörű mángoldokat is vettünk tőlük. Azért írtam, hogy "majdnem szezonális", mert ezek áttelelttetett mángoldok (az ideire még kell várnunk pár hetet), és persze vegyszermentesek is. Fényesen, színesen gyönyörűek. Vettünk belőle bőven.

Amíg mostam és centrifugáltam a leveleket, gyönyörű színes leves képe kerekedett ki az agyamban. Szombaton reggel meg is főztem az én gyönyörű, citromos- fokhagymás mángollevesemet.

Kb. 10 adag levest csináltam ebből:

  • 1 nagyobb vöröshagyma felkockázva
  • 3-4 cikk zúzott fokhagyma
  • 1 nagy csokor mángold
  • 2 petrezselyemzöld felkockázva
  • 2 sárgarépa felkockázva
  • 4 szem krumpli felkockázva
  • 1 db kezeletlen héjú citrom lereszelt héja és kifacsart leve
  • 2-3 evőkanálnyi (olíva)olaj
  • őrölt fehérbors
  • 3 dl vegán joghurt (olyat joghurtot használj, amilyet szoktál)
A felkockázott hagymát olívaolajon sóval pároltam, nagyon lassan, hogy csak üvegessé váljon, nehogy megpiruljon.

Amíg a hagyma párolódott, kivágtam a mángoldlevelekből a vastag ereket és felkockáztam.


Aztán megpucoltam a többi zöldséget is, és szintén felkockáztam.

Az üvegesre párolt hagymára rátettem a zúzott fokhagymát, őröltem rá borsot, majd beleszórtam a felkockázott zöldségeket, rövid ideig ezekkel is pároltam,végül beletettem a felkockázott mángoldszárakat is.


Kicsit tovább pároltam, majd felöntöttem vízzel és lassan forraltam.

Amíg a leves forrt, felcsíkoztam a mángoldleveleket és lereszeltem a citrom héját.


Amikor már  puhák voltak a zöldségek, kiszedtem kb. az egynegyedét, összeturmixoltam a joghurttal, ezt visszaöntöttem a levesbe és amikor újra felforrt, beleszórtam a leveleket és a citromhéjat, picit forraltam, és belefacsartam a citrom levét.

Azt hiszem jól sikerült.





2026. március 21., szombat

Tejbegríz ez, ha hiszed, ha nem

 Most, hogy itt a tavaszi napéjegyenlőség, nálunk még rúgott egy utolsót a tél... Olyan fahéjasat, narancsosat, rumoscsokoládésat, almásat...

Nem írok arányokat, mert tejbegrízt már majdnem mindenki tud főzni (én sokáig nem tudtam, legtöbbször az uram főzte  a gyerekeknek), a többi meg csak olyan tessék-lássék munka (és persze, te használj minden alkotóelemből olyat, amilyet egyébként szoktál).

Szép piros almákat cikkekre vágtam, egy tapadásgátlós serpenyőbe öntöttem annyi narancslevet, ami épp beterítette az alját, amikor felforrósodott, beletettem az almagerezdeket, és időnként megkavarva hagytam, szépen megkaramellizálódjon, közben egyszer még meglöttyintettem narancslével. Amikor kész volt, megszórtam egy kevés fahéjjal, és félretettem.

Kesudió tejet felforraltam, beleöntöttem a teljeskiőrlésű tönkölydarát, egy csipetnyi sót, kavargatva forraltam, egy kicsit megédesítettem, és amikor megfőtt, a felét poharakba adagoltam.
A másik felébe beletördeltem pár kocka 85% kakaótartalmú étcsokoládát, pár csepp rumaromát és jó alaposan összekevertem, így a forró darába beleolvadt a csoki. Ezt is belepakoltam a poharakba, majd a tetejükre kanalaztam az almát.

Egy marék diót 160 fokon kb. 7 percig pirítotam a forrólevegős sütőben, amikor meghűlt összevagdaltam és rászőrtam az alma tetejére.

Hát, ilyen volt nálunk a tél a tavaszban. 






2026. február 2., hétfő

Palacsinta, és fermentált kölesből készült "nemtúrókrém".

Nem ismerek olyan embert, aki nem szeret palacsintát enni. Nehézség akkor keletkezik, ha tejérzékeny, tojásérzékeny, vagy vegán vagy.
Ez egy nagyon egyszerű palacsintarecept, az alapját a Prove.hu-n található palacsintarecept képezi. A töltelék fermentált kölesből készült "nemtúrókrém", ami azon kívül, hogy baromira egészséges, baromira finom is. 
Amit láthatsz a köleskrém mellett, az meggylekvár, amit én főztem.

Na, akkor lássuk szép sorjában.

Azt fontos elmondani, hogy csinálhatod nem fermentált kölesből is, akkor nem kell előre "dolgozni", és egy kis citromlével savanykássá teheted.

A palacsinta:

100 g teljes kiőrlésű liszt

10 g csicseriborsóliszt

1 teáskanál édesítőszer (1:4)

1 csipet só

0,5 teáskanál kurkuma

1 teáskanál olaj

100 ml szénsavas víz

100 ml növényi tej (mandulatejet használtam)

Én 10 személlyel kalkuláltam, így ezeknek az ötszörösét tettem egy turmixgépbe és simára turmixoltam, majd vékony palacsintákat sütöttem belőle.



A fermentált köleskrém:
 
Én kb. 5 napig szoktam szobahőmérsékleten tartani a kölest, az az a savanyú íz, amit mi megfelelőnek tartunk ehhez a krémhez (tortakrémmé is alakítható, majd azt is megmutatom).

A fermentációhoz: 

1 bögre köles (ezt alaposan át kell mosni, mert a köles szaponin tartalma magas, sokan nem tudják, hogy emiatt nem szeretik, és ha alaposan átmosnák, a fura, szappanos íz elmúlna), amit egy szűrőben, folyóvízzel átmosok
0,5 l forralt, visszahűtött víz
1 dkg só

Mindezeket betöltöm egy tiszta (nem steril, csak tiszta) befőttes üvegbe, rázárom a tetejét, ráteszem egy kistányérra (kicsit ki fog szivárogni a víz az erjedés során, ezért mindig kell alá valami) és 5 napig békénhagyom a konyhapulton. Ezután, ha nem használom fel azonnal, akkor a hűtőszekrénybe teszem, ahol hetekig eláll.

A krémhez:

A fermentált kölest leszűrtem, majd
1,5 bögre vizzel és 
1,5 bögre mandulatejjel (az a tapasztalatom, hogy háromszoros mennyiségű folyadékban főzve lesz ehhez a túrókrémez hasonló állaghoz a legjobb), 
1 bio citrom lereszelt héjával, és
kevés édesítőszerrel  elkevertem, majd fedő alatt addig főztem, amíg a folyadékot beszívta és kis kürtők keletkeztek a felületén.

Ezt követően kihűtöttem és egy motoros habverővel alaposan átkevertem. Mivel úgy láttam, lehetne még egy kicsit krémesebb, egy kis növényi joghurtot is kevertem közé, de ez elhagyható.

Ezután megtöltöttem vele a palacsintákat, volt, amelyikhez baracklekvárt, volt, amelyikhez meggylekvárt tettünk.



2026. január 23., péntek

Zöldséges, fehérboros, mustáros szűzpecsenye

 Tegnap este szeretetből főztem. Valakinek, akit nagyon szeretek és most nehéz élethelyzetben van. Azt gondoltam, a szomorúságában, kétségbeesésében, a napi rohanást követően jól esik majd neki valami színes, ízes, házi koszt.
Azt hiszem, jól gondoltam.

Hozzávalók (kb. 4 személyre)

  • 60–80 dkg sertésszűz

  • só, frissen őrölt bors

  • 1-1 evőkanál olaj vagy vaj

  • 1 fej vöröshagyma (finomra vágva)

  • 1 szál sárgarépa (vékony csíkokra vágva)

  • 1 szál petrezselyemgyökér (vékony csíkokra vágva)

  • 1 szál paszternák (vékony csíkokra vágva)

  • 20 dkg-nyi csiperke felszeletelve

  • 1–1,5 dl száraz fehérbor

  • 2 dl tejszín

  • 1 evőkanál mustár

  • 2 gerezd fokhagyma

  • 1 evőkanál liszt

  • kevés petrezselyem 

A szűzpecsenyét  kb. 1,5 cm vastag szeletekre vágtam, sóztam, borsoztam. Felforrósított serpenyőben az olajon és vajon a szeletek mindkét oldalát megpirítottam, majd kiszedtem a serpenyőből.

A visszamaradt zsiradékban a hagymát megpirítottam (inkább sárgás maradt, nem barnítottam meg), rátettem a fokhagymát, a gombát, megvártam, amíg levet eresztett és rászórtam a többi zöldséget.
Kis ideig pirítottam, majd megszórtam a liszttel, jól átforrósítottam, és felöntöttem a borral, majd alaposan kiforraltam.

Ezután beletettem a mustárt, elkavartam, beletettem a hússzeleteket, majd felöntöttem annyi vízzel, ami épp ellepte és puhára pároltam.

A végén szórtam rá petrezselymet, felöntöttem a tejszínnel, kicsit még sóztam, borsoztam, majd alaposan összeforraltam.

Galuskát főztem hozzá.